Call for Europe to borrow, pay $60 billion US defense support package for Ukraine.

Czech explanation please find below / Česky níže.

Update: building on a Czech open letter to prime minister Fiala – where we thanked for ammunition initiative and called for more funding for Ukraine:

https://www.petice.com/obranafinanceukrajina

https://evropsky-rozhled.eu/podekovani-za-municni-iniciativu-pro-ukrajinu/

Europe and other G7 countries shall find ways how to unblock 60 mld usd US defense package – maybe it will be needed to just pay it

It is necessary to start international negotiations on payment, or some quick joint loan, for the military aid package in the amount of 60 billion from the USA, which is blocked in the House of Representatives. We cannot wait indefinitely, and European countries can and must be able to find such money (in cooperation with other democratic states of the world) – when it comes to saving European and world security.

We should not be overly optimistic regarding situation in USA. We should use the window of opportunity when there is administration favourable to support Ukraine. The price, loans, common projects can be now more affordable than in the future – but main reason is that Ukraine needs our support in order to protect also us. And needs it Now.

We were inspired by czech ammunition initiative and know that much more is needed. Also Politico article is saying that we do too little and shall agree on fast loans among G7 countries (backed by frozen russian assets if possible in short time) to defend Ukraine:  https://www.politico.eu/article/eu-ukraine-aid-war-50-billion/

Greetings from Prague and Sláva Ukrajině!

Official page article: https://26forukraine.net/3/a-call-for-europe-to-buy-a-60-billion-us-defense-support-package-for-ukraine/


Add-on, explanation in czech:

Financování obranného balíku USA pro Ukrajinu – 60 miliard USD

Myšlenka se týká situace v USA a posunu této země více do spojenectví, kde se hledí na celkové finanční náklady na obranu plus roste vliv izolacionistů. Jedná se nyní hlavně o kriticky důležitý balík 60 miliard vojenské pomoci pro Ukrajinu.

Myšlenka je taková, že ať už na podzim vyhraje Donald Trump, nebo ne, už nyní je další američany placená pomoc zablokována a konkrétně speaker Johnson evidentně jen hraje o čas, aby nikdy nic schváleno nebylo.

V této situaci můžeme donekonečna doufat v zázrak. Nebo, což navrhujeme k diskuzi – měli bychom, některé evropské země (záměrně nepíšeme EU, jde o čas) spolu s dalšími ochotnými v G7 dojednat s USA půjčky a za ně rychle dokupovat střely do Patriotů, Bradley obrněnce, munici… prostě postupně vše potřebné z toho 60 miliardového zablokovaného balíku.

Výhodou takového postupu je přítomnost vstřícně naladěného prezidenta USA (to se může po volbách změnit), nutnost rychlé akce pro obranu Ukrajiny a snad reálnějšího schválení? Republikáni by export mohli prohlásit za své rozpočtové vítězství, prezident Biden vlastně také? A navíc z pohledu Evropy je to stále více než pořádku – USA i tak i pro naše bezpečí v NATO by investovali v součtu stále řádově více (především jaderná triáda a další obrovské výdaje, 60 miliard usd je oproti tomu málo). Zde je například uvedeno, že někteří republikáni navrhují Ukrajiné nějakou nízko úročenou půjčku, ale opět není jasné, jak se situace bude vyvíjet: https://www.reuters.com/world/us/us-senator-graham-says-ukraine-aid-depends-conditions-domestic-issues-2024-03-18/