O nás a proč děláme akce pro Ukrajinu + aktuality

Platformu Občanský rozcestník vytvořili lidé z iniciativ Společně to dáme, bývalí členové a dobrovolníci Milionu chvilek pro demokracii a z dalších inicitiv. Spojují nás zkušenosti s různých prodemokratických akcí. Samotná neformální platforma Podpora síťování – Občanský rozcestník pak vznikla v divadle Archa po prezidentských volbách v roce 2018. Rozcestník také dlouhodobě přináš v sekci návody naše praktické zkušenosti, jak ohlásit shromáždění, založit petici a další.

Aktuálně se hlavně zabýváme:

Spolupracujeme s iniciativou We must act.

Také jsme spoluzaložili rozcestník pro evropské, globální akce Action with Ukraine. Tato iniciativa https://www.actionwithukraine.net představuje webovou/Twitter/Facebok prezentaci pro mezinárodní Synergy Transfer Help UA. Chystá mezinárodní akce na podporu Ukrajiny v EU, energetické sankce, dodávky prostředků obrany (včetně těžkých zbraní) pro přežití lidí v Ukrajině. EN: main events the Action with Ukraine page is monitoring is mainly concerning #ArmUkraineNow heavy weapons (Ukrain survival necessary) delivery campaign and also campaigns by Women for Ukraine and their campaign #ICouldBeInHerPlace #stopwarrapeUKR and others.

Ve středu 13. dubna jsme zahájili sérii opakovaných středečních akcí na podporu Ukrajiny. Pokračovali jsme 20. dubna po celé republice a další akcí 27. 4. 2022:

Na Malostranském náměstí v Praze se uskuteční happening “Braňme Ukrajinu” vyzývající vládu k prvnímu velkému omezení ruské ropy a plynu. Podobná akce se souběžně koná v dalších dvou městech.

Rádi bychom Vás pozvali na happening „Braňme Ukrajinu – také redukcí ruského plynu a ropy!“, který se uskuteční ve středu 27. 4. v 18:30 na Malostranském náměstí v Praze.  

Cílem akce je zveřejnit dopis vládě, ve kterém je poděkování za podporu Ukrajiny a naší bezpečnosti, ale také požadavky v oblasti energetiky – rychlejší snížení plateb ruskému režimu. Podobná akce se koná ve dvou dalších městech v České republice – v Opavě a Novém Strašecí. 

„Děkujeme naší vládě za výraznou podporu Ukrajiny. Chybí nám ale prvni rychlé akce pro snižování závislosti na ruském plynu a ropě. Putin musí být pod větším tlakem. Například Německo již v minulém měsíci ohlásilo první výrazné snížení dovozu ruských surovin. Dokonce i v případě zemního plynu cesty existují. Chceme mít také v ČR například kampaň pro rychlé úspory ve vytápění, spolupráci s průmyslem na hledání cest k nahrazení některých náročných spotřeb, nebo hledání úspor. Každé procento snížení plateb Rusku přispívá naší bezpečnosti a bude zachraňovat životy lidí v Ukrajině.” říká svolavatel pražské akce Václav Čapek.

Akce svolala iniciativa „Občanský rozcestník“ s podporou iniciativ „Stojíme za Ukrajinou“ a “Síť aktivních občanů Hradec Králové”. 

Veřejná shromáždění ve středu 27. 4.:

Opava – https://www.facebook.com/events/1122081255280758 

Praha – https://www.facebook.com/events/518734926298912/ 

Nové Strašecí – https://www.facebook.com/events/706818717331751 

Podporujeme také další aktivity pro redukci ruských energií. Zahájili jsme kampaň s hashtagem #putinBezPenez

Zdroj: https://www.uspornespotrebice.cz/

PODĚKOVÁNÍ VLÁDĚ + DALŠÍ POŽADAVKY NAŠÍ SKUPINY
1) VOJENSKÁ POMOC: Děkujeme vládě ČR za dosavadní dodávky vojenské techniky pro Ukrajinu! Vzhledem ke zločinům na Ukrajině a závažnosti bezpečnostní situace ale myslíme, že máme dělat více – například dodat pro obranu Ukrajiny bojové vrtulníky a další techniku, podle potřeb této těžce zkoušené země.
2) ROPA A PLYN: Vyzýváme vládu ČR k co nejrychlejšímu uskutečnění konkrétních prvních kroků ke snížení závislosti na ruské ropě. Například oznámit brzkou významnou redukci první části ruské ropy. Další téma se týká plynu – vyzýváme ke konkrétním jasným krokům, jako je celonárodní kampaň k úspoře plynu, jasné cíle pro průmysl, energetiku i vytápění – jak snížit spotřebu zemního plynu. Druhým, ještě důležitějším pilířem je samozřejmě snaha o nahrazení dodávek, což vítáme a podporujeme maximální urychlení těchto snah. Všechny tyto kroky vedou k omezení financování velké teroristické války, musí tedy být naší absolutní prioritou.
3) ZAPOJENÍ NATO: Vyzýváme vládu, aby se spojenci otevírala následující otázku: co brání státům NATO zasáhnout omezenými leteckými útoky na Ukrajině? Bylo by to na obranu humanitárních koridorů, které jsou ostřelovány Putinovými teroristy. Proč to zatím neděláme, jako v minulosti v případě jiných zemí zasažených terorismem? Jsou to vojenské překážky, nebo veřejné mínění, nebo něco jiného?

Města, která se zapojují akcí ve více lidech

19.4. Nové Strašecí – https://www.facebook.com/lukas.dusek.16

19.4. Cheb – https://www.facebook.com/kosas.cz  

20.4. Praha, 18:30, Malostranské náměstí – https://www.facebook.com/events/985436842337042 

20.4. Ústí nad Labem, 18:30, Hotel Vladimír – https://www.facebook.com/1819028368/posts/10216502986726714/?d=n

27.4. Semily – bude doplněno

27.4. Opava – bude doplněno

Seznam měst, kde se zapojují jednotlivci soukromými výzvami na sociálních sítích: 

Rakovník, Rybnice, Nové Strašecí, Vícemil, Rybnice, Střížovice, Kněžmost, Borotín, Brno, Cvikov, Noutonice, Karlovy Vary, Jeseník, Lipová – Lázně, Černovice, České Budějovice, Hradec Kralove, Černilov, Zlín, Olomouc, Lázně Bělohrad, Dubnice, Krásná Hora, Strážnice, Nový Jičín…

KALENDÁŘ AKCÍ:
Středa 13. dubna – první pozvánková akce na Staroměstském náměstí
Středa 20. dubna – akce ve více městech po celé zemi + v zahraničí
Středa 27. dubna – další opakování

HASHTAGY

#BranmeUkrajinu
#DefendUkraine
#FightForFreedom
#ArmUkraineNow

Kontakty:

Václav Čapek, Michal Majzner, Veronika Vendlová, Lucie Šíchová, Dušan Vaněk a další.

Odkazy na rozcestníky a iniciativy k Ukrajině

Stojíme za Ukrajinou – aktivismus – facebooková iniciativa podporující akce pro Ukrajinu

Stojíme za Ukrajinou – rozcestník – přehled a odkazy na pomoc v ČR, UAmapa a další

We must act – velká iniciativa pro důraznější pomoc Ukrajině

Občanský rozcestník – Podpora síťování – Facebookové stránky naší iniciativy, odkazy na akce, sdílení nejrůznějších iniciativ