Aneb: jak docílit, aby se o problému mluvilo na plenárním zasedání Senátu
Senát má v jednacím řádu zakotvenu velmi užitečnou věc: pokud více než 10 000 občanů podepíše petici a odevzdáte ji do Senátu, je k tomuto příhlíženo jako k tzv. velké petici. Taková iniciativa pak má náležitou pozornost – od projednání ve výboru, poté většinou u kulatého stolu s odborníky, znovu ve výboru, až nakonec se dostane její projednávání na plenární zasedání Senátu. Tento návod vznikl díky zkušenostem s peticí Prezidente, odejděte! a také probíhající peticí Braňme média veřejné služby.
Postup pro petici:
Nejdříve je třeba definovat problém, znění petice a také petiční výbor. Je lepší mít petiční výbor a ne jednoho autora – je to důležité pro projednávání na plenárním zasedání, protože pouze jednomu, možná dvěma členům petičního výboru bude umožněno promluvit na plénu. Pokud ve výboru máte více lidí, je tedy lepší výběr a později se můžete domluvit, kdo se na to cítí, kdo má čas atd. Příklad formulace petice a petičního výboru i petičního archu s patřičnými náležitostmi je právě na stránce www.branmemedia.cz . Další příklad vzniká na stránce www.bezdiktatoru.cz .
Poté přichází nejnáročnější část. Aby petice byla skutečně projednávána jako velká, je třeba 10 000 uznaných podpisů. Ke sběru podpisů lze využít petiční stánky na veřejných akcích (petiční stánek není třeba ohlašovat), petiční sběrná místa, archy ke stažení a šíření na internetu – aby lidé sami sbírali mezi známými atd. a posílali poštou nebo na rušných místech, například I.P.Pavlova, kde se osvědčil sběr s tzv. petiční deskou.
Po nasbírání minimálně 11 500 podpisů (počítejte s nečitelnými podpisy atd.) je možno přistoupit ke kontrole, vyřazování (vyškrtávání) zjevně nečitelných či neúplných řádků (dá se například u neúplných nečitelných koukat, zda vesnice, adresa funguje – na internetu) a také zapsání součtu podpisů na jednotlivých arších. V excelu například pak archy posčítáme, vytvoříme průvodní list – s počtem podpisů a dohodneme se sekretariátem Výboru pro vzdělávání a petice v Senátu datum odevzdání.
Po oficiálním předání v Senátu (na něj doporučuji pozvat novináře) zjistěte od představitelů výboru datum projednání ve výboru – petice dostane zpravodaje (jeden z členů výboru – senátor/ka) a s tím už budete dojednávat další postup.
Zpravodaj vás bude informovat o datumu kulatého stolu či dalších krocích. Detaily dohodnete s ním – doporučení je se určitě s ním sejít.
Po ukončení kulatého stolu či dalších krocích zpravodaj připraví doporučení pro výbor. Jednání Výboru pro vzdělávání a petice je veřejné (stejně jako u všech dalších výborů kromě organizačního), takže opět doporučuji se zúčastnit – budete moci promluvit opět na něm. Výbor přijme usnesení k petici.
Nyní je petice připravena k zařazení na program plenárního zasedání – o tomto rozhoduje organizační výbor, kdy věc zařadí.
Poté dostanete pozvánku na plenární zasedání a určíte si, kdo z petičního výboru v Senátu promluví.
Plenární zasedání je závěr celého snažení – proběhne rozprava včetně vašeho vystoupení, návrh celkového usnesení a závěrečné hlasování o něm.
Připravte se na to, že mezi jednotlivými kroky (výbor, kulatý stůl, výbor, organizační výbor, plénum) vždy uplynou týdny, ale spíše měsíce. Celý proces trvá přibližně půl roku od odevzdání petice do Senátu. V případě dotazů se na nás obraťte.