Jak ohlásit veřejné shromáždění

Veřejné shromáždění může občan ohlásit v odůvodněných případech i v kratší lhůtě než 5 dní. Shromažďovací zákon pamatuje na to, že občané musí mít možnost reagovat na nenadálé události a nepravosti. Je ale třeba každopádně věc ohlásit, aby vám mohla být poskytnuta součinnost úřadu (zkontroluje, zda se na stejném místě již něco nekoná) a policie (bezpečnost).

A jak tedy na to? Najděte si stránky svého obecního úřadu, magistrátu, do jehož oblasti místo shromáždění spadá.
Tam najdete telefonní číslo, kde vám poradí, jak dál. Ve větších městech tam bývají ke stažení formuláře, kde vyplníte své údaje svolavatele, čas, místo a pošlete je úřadu v první chvíli e-mailem.
Poté se s nimi spojte a domluvte zda je nutno donést ještě papírově a na dalších detailech.

Policie vás bude kontaktovat sama na základě uvedených údajů.
Pokud vaše akce nekoliduje s jinou akcí nebo nehrozí jiné nebezpečí, úřad nemá v podstatě možnost shromáždění zakázat. Je třeba pamatovat, že u nás se shromáždění nepovolují, ale pouze oznamují. V odůvodněných případech (již někdo vás předběhl například na daném místě a vy na něm trváte) má možnost úřad shromáždění zakázat. Každopádně věc podle zákona ohlásit musíte a pak na daném místě v době konání jako svolavatel musíte také být, jinak hrozí pokuta.


Po oznámení akce na úřadě nezapomeňte svou událost vytvořit především na facebooku podle dalšího návodu zde na webu, nebo/také sdílet jiným způsobem (e-mail, twitter, plakáty aj.).
A také nám ji pošlete na Občanský rozcestník! Pokud chcete, abychom ji sdíleli. Napsat můžete přes zprávu přes facebook stránku.
Pokud máte připomínku k tomuto manuálu, chcete nám poslat svůj návod na důležité občanské téma, nebo jiný související dotaz, napište prosím zprávu přes facebook stránku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *