Kvůli společenským, politickým problémům se konají demonstrace, pochody… Ve shromažďovacím zákoně se to souhrnně nazývá veřejné shromáždění. Rozhodněte se pro tento typ veřejné akce, pokud vám nestačí sdělovat informace na petičním stánku, ale zároveň je vaše akce určena pro širokou veřejnost, pro vyjádření nějakého názoru. Nejedná se tedy o akci kulturní, sportovní či jinou, kde je nutné si zaplatit zábor. V tomto článku si shrneme zkušenosti a postupy z organizování veřejných shromáždění.
Postup pro organizování malé i velké demonstrace je v základu podobný:
- Účel. Promyslet si, proč shromáždění pořádat. Účel je samozřejmě důležitý. I malé shromáždění stojí něco sil a je dobré, abyste po jeho skončení viděli nějaký efekt, i kdyby to mělo být alespoň poučení, co příště udělat lépe.
- Organizátoři. Vždy se vyplatí říci o záměru shromáždění nejdříve alespoň jednomu dalšímu člověku a probrat s ním právě účel a požádat o pomoc. Pomůže to utřídit myšlenky, vylepšit záměr. I kdyby vás odrazoval, můžete zkusit někoho dalšího s vylepšeným záměrem, nevzdat se. No a v neposlední řadě další lidé pomohou rozložit úkol mezi více lidí, nebudete v tom sami, i pro motivaci je to velká výhoda.
- Praktické základní otázky:
- Kdy se má shromáždění konat? Při plánování této záležitosti je potřeba vzít v úvahu především možnosti účastníků. Všední dny večer, když se nekoná jiná větší akce jsou vhodné, lidé jsou doma. Někdy je uprostřed týdne svátek, jeho předvečer také může být vhodný. Hodina je dobrá večerní, kdy se lidé mohou již dostavit z práce, ale ještě je dost světla, ideálně. Samozřejmě možnost je ve větších městech i sobota, kdy se tam sjíždějí lidé z okolí na návštěvy. Naopak lidé z města ale mohou být pryč a připadá pro ně v úvahu až neděle večer (záleží samozřejmě i na počasí).
- Kde se shromáždění uskuteční? Zde je dobré ve větších městech se podívat na seznam nahlášených demonstrací / zeptat se na úřadě, zda a) tam není již shromáždění b) není tam zábor. Například je dobré vzít v úvahu, zda není náměstí rozkopané (jít se tam podívat), zda tam nebudou vánoční nebo velikonoční trhy či nějaký festival … někdo tam může mít zaplacen zábor. Pokud ale z dostupných informací usoudíte, že je to nepravděpodobné, nemusíte detektivně pátrat. Pravděpodobně to vyjde.
- Název je také důležitý. Pokud pořádáte odnož celostátní akce, máte to jednodušší, převezmete centrální název a přidáte název města například.
- Ohlášení na úřadě. Nejdříve je akci potřeba ohlásit na úřadě (radnice, magistrát), aby se zajistilo, že se dvě akce nebudou překrývat, nevznikne například konflikt a také aby o akci věděla policie. Podrobně ohlášení shromáždění popisujeme v samostatném článku. V případě, že by vaše akce (demonstrace, vyjádření názoru atd.) vyžadovala nepřiměřeně velkou techniku, která zabere místo na veřejném místě, budete potřebovat i zábor. Zákon/příručka ministerstva vnitra pro tyto případy říká, že svolavatel má právo mít takové prostředky, které zajistí, aby ho účastníci mohli slyšet – aby své právo mohl vyjádřit. Přiměřené podium a ozvučení je tedy v souladu s tímto, bez záboru. Otázky nastávají ve velkých městech při velkých demonstracích. Tam je v případě účasti tisíců až desetitisíců lidí nutno opravdu větší podium, zvuk vysoko, vozidla, která to přivezou. Ideální je domluvit se s městskou částí předem v takovém případě, ale někdy jsou akce velmi narychlo a pomohou rady viz níže dohoda s policií. Obecně se zábor vyřizuje také na obecním úřadě/radnici, městské části / většinou jde o dopravní odbor. Bohužel zábory někdy trvá dlouho schválit, ale pokud máte pochybnosti, minimálně se informujte na úřadě a zkuste najít společné řešení.
- Propagace. Základem je facebooková událost, jejíž založení detailně popisujeme. Dále je možno využít nějaké přípravné propagační setkání, tisk, letáčky na ulicích, plakáty v kavárnách… Co vás napadne jako efektivní způsob, jak dát vědět lidem, které chcete pozvat.
- Praktické zajištění akce. Budete potřebovat:
- Nějaké vyvýšené místo, podium, ze kterého se bude mluvit, hrát v mezičase na kytaru apod. Pro menší akce narychlo poslouží nějaké přirozené vyvýšené místo. Ale už jen pro trošku větší akci se hodí nějaké podium přiměřené velikosti. V obci, městě se poptejte, kdo by to mohl zapůjčit a dovézt.
- Ozvučení. Velký problém mnoha akcí. Raději je lepší mít rezervu ve výkonu ozvučení než aby polovina lidí nerozuměla, co se říká a naštvaně odcházela. Zvuk musí mít dostatečný výkon a být správně umístěn (na stojanech, vyvýšeném místě, na podiu, důležitá je bezpečnost, aby na nikoho nic nespadlo atd.). Poptejte se místních firem, v hospodě či na úřádě, zda by někdo zapůjčil.
- Elektrická energie. Zde se nabízí dvě možnosti:
- Elektrocentrála, kterou si můžete půjčit od nějakého dobrodince, v půjčovně a nebo koupit. Nevhodné jsou stavební centrály, které většinou jsou hlučnější a hlavně pokud nejsou vybaveny na to technicky, mohou poškodit například hudební soustavu kvůli kolísání chodu.
- Zásuvka – ideální možnost. Pokud se podaří domluvit s nějakým blízkým obchodem, restaurací a výkonově jejich zásuvka vám stačí, tak je to možnost zdarma či za dohodnutý poplatek, není to hlučné a nesmrdí. Potřebujete jen prodlužovací kabel.
- Program. Hosté. Co nejdříve je potřeba promyslet a pozvat hosty, kteří vystoupí, aby měli ještě volno v kalendáři. Také promyslet, kdo bude akci moderovat, uvádět, zda vy a nebo na to potřebujete někoho sehnat. Program má sloužit účelu shromáždění, podle toho pozvěte hosty, je pěkné proložit řečníky i nějakým vystoupením písničkáře apod. pokud možno. Dbejte na to, aby nikdo nemluvil dlouho, na větších akcích zvažte striktní časový limit. Snažte se, aby akce nebyla příliš dlouhá, aby tam lidé vydrželi. Představte si sebe na takové akci jako účastníky.
- Další zajištění.
- V případě větších podií zábrany pro ohrazení podia a techniky – z půjčovny.
- Pořadatele. Nějaké dobrovolníky, kteří budou hlídat podium, okolí, sledovat shromáždění, pochod a dbát o informovaní, bezpečnost, případně volat policii.
- Nějaké informační materiály, pokud chcete na akci rozdávat.
- Organizování v den akce.
- Držte se pokynů policie, bezpečnost je nejdůležitější. Je možné, že třeba kvůli bezpečnosti budou potřebovat mírně upravit trasu pochodu. Pokud je to racionální, netřeba samozřejmě proti tomu protestovat, nesmí to být nesmyslné omezování (viz návštěva čínského prezidenta v Praze).
- Pokud máte na místě při rozkládání podia problém například s městskou policií, zavolejte 158 a poproste státní policii aby tam poslala hlídku a všichni jste to společně vyřešili. Stání policie má obvykle větší přehled o právu shromážďovacím a ví, že i ozvučení a podium větší je někdy nutné, aby velké množství lidí slyšelo dobře. Je dobré s seboumít vytištěné ohlášení / i když nemáte povinnost ho mít, někdy to pomůže při debatě. Každopádně mějte občanku u sebe, jako svolavatele si vás policie legitimuje, to je v pořádku.
- Dramaturgie shromáždění už je na vás. Hlavní je citlivě komunikovat s posluchačstvem, být připraveni něco kdyžtak upravit , zkrátit atd. Hlavně, abyste byli spokojeni, lidé byli spokojeni a přispělo to v klidu k záměru akce.